medya@uobenkural.com.tr  ||  0 850 305 08 24 Hakkımızda Künye Bize Ulaşın
IMG-LOGO
  • Altın Orkide Müzik Medya Ödülleri, Ünlüleri Bir Araya Getirdi
  • Yılın Rap Sanatçısı Ödülü İçin Binlerce Başvuru Geldi
  • Şevket Öndaş, Müzik Dünyasında Yılın Parlayan DJ'i Olarak Seçildi
  • Ahmet Erarslan'ın Eşsiz Defilesi Göz Kamaştırıyor
  • Tarkan Aslan'ın Müzikleriyle Hayranlarını Coşturuyor
  • Gala Gecesinde Cem Karaca Rüzgarı Esti
  • Şarkısı Henüz Çıkmadan Trendlerde Yükseldi
  • Sefo, sosyal medyada hakimiyet kurdu
  • Aslı Hünel'den Türkiye'nin Her Köşesine Melodi

İsrail, ABD'nin Onayı Olmadan Savaşı Durdurmayacak

Dünya Haberleri - 13/02/2024 131 Gösterim 0 Yorum

İsrail kamuoyunun esirler konusunda Netanyahu ve hükümetine uyguladığı baskı her geçen gün daha da artıyor. İktidarı elinde tutma konusunda çok zor bir dönemden geçen Netanyahu'nun esir takası konusunda daha fazla bekleme şansı var mı? Dış Politika Uzmanı Prof. Dr. İsmail Şahin hem esir takası gündemini hem de Netanyahu hükümetinin son durumunu Herkes Duysun için analiz etti.

NETANYAHU HER ZAMAN ŞAHİN POLİTİKALARIN TEMSİLCİSİ OLDU

İsrail'de Netanyahu'nun geçmişten beri geldiği siyasi çizginin güvenlikçi politikaları benimsediğini vurgulayan Prof. Dr. İsmail Şahin, "İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail'in güvenliğini ve bekasını savunan şahin politikaların temsilcisidir. Ayrıca tüm Filistin'i Yahudileştirme politikasının en güçlü savunucusu olarak bilinir. Başkanlığını yaptığı Likud Partisi, İsrail'in en güçlü siyasi partilerinden biridir. Parti, İsrail'in sağ kanadında yer alan milliyetçi, Siyonist ve güvenlik odaklı politikaları savunan bir düşünceye sahiptir." dedi.

LİKUD FİLİSTİN MESELESİNDE SERTLİK YANLISI

Netanyahu'nun liderliğini yürüttüğü Likud Partisinin Filistin meselesine karşı geleneksel olarak sertlik yanlısı bir çizgiyi savunduğunun altını çizen Prof. Dr. İsmail Şahin şöyle konuştu:

"Likud, Filistin sorununa sert bir yaklaşımı benimser. Belki daha önemlisi Likud, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs gibi Filistinlilere ait bölgelerdeki Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesini ve güçlendirilmesini teşvik edilmesini destekler. Tüm bunları yaparken ABD'ye fazlasıyla güvenir. ABD yönetimleri de bazen açıktan bazen de örtülü bir şekilde Filistin'de Yahudi kimliğine sahip büyük ve güçlü bir İsrail'in varlığını destekler."

BU SAVAŞ SADECE NETANYAHU'NUN SAVAŞI DEĞİL

Filistin'de yürütülen savaşın sadece Netanyahu'nun savaşı olmadığını, bu savaşın çok uluslu bir koalisyon ayağı olduğunun da altını çizen Prof. Dr. İsmail Şahin, "Bu savaş Netanyahu'ya ait bir savaş değildir. Bu savaşın ardında uluslararası bir koalisyonun olduğu çok açıktır. Özellikle ABD'de, Yahudi lobileri ve Siyonist gruplar, İsrail'e olan desteği etkileyen önemli bir faktördür. Bu gruplar, ABD hükümeti üzerinde siyasi ve diplomatik etkiye sahiptir ve İsrail'in çıkarlarını savunmak için aktif bir şekilde çalışırlar." ifadelerini kullandı.

ABD İÇİN İSRAİL VAZGEÇİLMEZ BİR MÜTTEFİK

ABD perspektifinde İsrail'in Orta Doğu'da vazgeçilmez bir müttefik olduğunu vurgulayan Şahin, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine şöyle dikkat çekti:

"ABD, Orta Doğu'daki stratejik çıkarları açısından İsrail'i vazgeçilmez bir müttefik olarak görür. İsrail, bölgedeki istikrarın ve ABD'nin çıkarlarının korunmasına yönelik bir güç olarak algılanır. Bu yüzden İsrail yürüttüğü lobi ve propaganda faaliyetleriyle Filistin ile İran arasında güçlü bir bağ kurmaya çalışıyor. Böylece kendisinin, ABD'nin ve bir bütün olarak Batı'nın da ‘düşmanı' olan İran'a karşı mücadele yürüttüğü algısını kamuoyunda oluşturmaya çalışıyor. O nedenle Gazze'deki saldırıları sonlandırabilecek gücün yarısı İsrail'de ise diğer yarısı da Amerika'dadır. Dolayısıyla Amerika istemedikçe İsrail saldırıları durdurmayacaktır. "

Haberler

IMG
Büyükşehir Belediyesi, Fatsa'da Yeni Projeler İçin Şantiye Kurdu

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Dolunay Mahallesi Özgünkent Sokak-Kutlukent Sokak-Lila Sokak-Mevlüt Karabayrak Sokak'ta Fatsa Belediyesi, OSKİ, YEDAŞ, AKSA, Telekom koordinasyonunda eş zamanlı olarak alt ve üst yapı çalışmaları yürütülüyor. Çalışmaları yerinde ...

- 13/02/2024
IMG
Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi, Büyük Açılışa Hazırlanıyor

Denizli'de hayata geçirdiği kırsal kalkınma projeleri ile üreticilere destek olmaya devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Borsası (DTB) işbirliğiyle kente kazandıracakları 25 bin ton kapasiteli Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi'nde sona geldi. Denizli ...

- 13/02/2024
IMG
Soyer, Avrupa'daki Yerel Yönetim Temsilcilerine Çağrıda Bulundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Bölgeler Meclisi Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi'nin Paris Ofisi'nde yapılan Avrupa Konseyi Kongresi ile Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Üst Düzey Grup Toplantısı'na ...

- 13/02/2024
IMG
Mersin'de Jandarması Uyuşturucu Madde Operasyonu düzenledi

Mersin İl Jandarma Komutanlığı, Erdemli ve Mut ilçelerinde uyuşturucu satıcılarına yönelik başlattığı araştırmalar sonucunda (4) şahsın uyuşturucu madde ticareti yaptığını tespit etti. Tespit edilen şüphelileri takibe alan Jandarma, düzenlediği operasyon ile şüpheli ...

- 13/02/2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10