medya@uobenkural.com.tr  ||  0 850 305 08 24 Hakkımızda Künye Bize Ulaşın
IMG-LOGO
  • Altın Orkide Müzik Medya Ödülleri, Ünlüleri Bir Araya Getirdi
  • Yılın Rap Sanatçısı Ödülü İçin Binlerce Başvuru Geldi
  • Şevket Öndaş, Müzik Dünyasında Yılın Parlayan DJ'i Olarak Seçildi
  • Ahmet Erarslan'ın Eşsiz Defilesi Göz Kamaştırıyor
  • Tarkan Aslan'ın Müzikleriyle Hayranlarını Coşturuyor
  • Gala Gecesinde Cem Karaca Rüzgarı Esti
  • Şarkısı Henüz Çıkmadan Trendlerde Yükseldi
  • Sefo, sosyal medyada hakimiyet kurdu
  • Aslı Hünel'den Türkiye'nin Her Köşesine Melodi

Gaziantep'in ''Kurtuluş Panelleri'' başladı

Yaşam - 21/12/2023 132 Gösterim 0 Yorum

9 ilçede planlanan panellerin ilk gününde İslahiye, Nurdağı, Nizip, Karkamış, Araban ve Yavuzeli’nde Antep Savunması farklı konu başlıkları altında ele alındı.

“Kurtuluş Panelleri” kapsamında İslahiye’de panelistlerden Prof. Dr. Fahri Temizyürek, “Türk Tarihinde Çığır Açıcı Bir İsim: Kilisli Muallim Rıfat”, Prof. Dr. Aydın Gülan ise “Tarihi Bir Dönemin Takdirine Dair Hukuki Süreç: Antepʼe Gazi Unvanı” konuları hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Gülan, Antep savunmasının hukuksal sürecini anlattı

Prof. Dr. Aydın Gülan, Türk tarihinin bağımsızlık mücadelesi için önemli bir noktada bulunan Antep Savunmasının hukuki süreci ve Gazilik unvanının ve İstiklal Madalyası’nın alınışı hususlarında önemli bilgiler aktararak, savunmanın detaylarını öğrencilerle paylaştı.

Kilisli Muallim Rıfat’ın önemi

Prof. Dr. Fahri Temizyürek, konuşmasında “Divanı Lügatit Türk” eserinden yola çıkarak bu eserin bugün, kitap haline gelmesinde önemli rolü olan Kilisli Muallim Rıfat’ın kitabı bulan Ali Emiri ile olan hikayesinden bahsetti.

Nurdağı’nda ise Antep Savunması’ndaki stratejik olaylar ve Gaziantep mutfağı ele alındı

1923’e Giden Yol 1920’den Geçiyor Kurtuluş Panelleri çerçevesinde Nurdağı ilçesi Nurdağı Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda Doç. Dr. Bilge Gök’ün moderatörlüğünde Prof. Dr. Özlem Baş ve Prof. Dr. Seyfi Yıldırım öğrencilerle bir araya geldi.

Nizip’te de “Kurtuluş Panelleri” kapsamında panelistlerden E. Tümgeneral Yücel Karauz, “Gaziantep Savunmasının Türk Kurtuluş Mücadelesindeki Önemi”, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, “Antep Savunmasında Sağlık” konuları hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Dr. Samet Bayrak da Antep savunmasında sağlık konularını anlattı.

“Böyle bir savunma vermiş ataların evlatları torunları olmak çok gurur verici”

Tümgeneral Yücel Karauz savunmada alınan karaların ve Tekalifi Milliye emirlerinin öneminden bahsederek, “Böyle bir savunma vermiş ataların evlatları torunları olmak çok gurur verici bir şey. Bugün sizler burada bu ortam eğitim alabiliyorsanız aslında dedelerinizin döktükleri kan sayesindedir.'' ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Haberler

IMG
Büyükşehir Belediyesi, Fatsa'da Yeni Projeler İçin Şantiye Kurdu

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Dolunay Mahallesi Özgünkent Sokak-Kutlukent Sokak-Lila Sokak-Mevlüt Karabayrak Sokak'ta Fatsa Belediyesi, OSKİ, YEDAŞ, AKSA, Telekom koordinasyonunda eş zamanlı olarak alt ve üst yapı çalışmaları yürütülüyor. Çalışmaları yerinde ...

- 13/02/2024
IMG
Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi, Büyük Açılışa Hazırlanıyor

Denizli'de hayata geçirdiği kırsal kalkınma projeleri ile üreticilere destek olmaya devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Borsası (DTB) işbirliğiyle kente kazandıracakları 25 bin ton kapasiteli Denizli Merkez Lisanslı Depoculuk Tesisi'nde sona geldi. Denizli ...

- 13/02/2024
IMG
Soyer, Avrupa'daki Yerel Yönetim Temsilcilerine Çağrıda Bulundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Bölgeler Meclisi Başkanı Tunç Soyer, Avrupa Konseyi'nin Paris Ofisi'nde yapılan Avrupa Konseyi Kongresi ile Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Üst Düzey Grup Toplantısı'na ...

- 13/02/2024
IMG
Mersin'de Jandarması Uyuşturucu Madde Operasyonu düzenledi

Mersin İl Jandarma Komutanlığı, Erdemli ve Mut ilçelerinde uyuşturucu satıcılarına yönelik başlattığı araştırmalar sonucunda (4) şahsın uyuşturucu madde ticareti yaptığını tespit etti. Tespit edilen şüphelileri takibe alan Jandarma, düzenlediği operasyon ile şüpheli ...

- 13/02/2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10